Kaymaklı Elma Tatlısı Tarifi / ne pişirsem?

Kaymaklı Elma Tatlısı
4 Kişilik

Malzemeleri:

4 adet elma (takriben 1 kg)
2 tane karanfil (koku vermesi için)
1 adet limon suyu
1 litre normal su
1 litre kaynak suyu
1 kilo 50 grtoz şeker
40 gr kaymak veya krem şanti


Kaymaklı Elma Tatlısı Tarifi'nin Yapılışı:

Önce 1 adet limonu 1 kg normal suya sıkın ve 4 adet starkin elmayı bütün olarak soyun. Ortasını elma çıkaracağıyla tamamen çıkartıp limonlu suya atın. Derin bir tencereye 1 kg memba suyunu koyup 2 adet karanfili suya atın.

Limonlu sudan elmaları çıkartıp ocaktaki suyun içine atın. Kaynamaya başladıktan sonra 15 ila 20 dakika sonra tatlının pişip pişmediğini kontrol edin. Kontrolü söyle yapın: Bir ağaç kürdanı elmalara batırın, elmaya kolay girip çıkıyorsa pişmiş, güçlükle girip çıkıyorsa henüz pişmemiş demektir. Elma pişmişse kapaklı olarak dinlenmeye bırakın. Bu sayede elmayla karangfil kokusu kolaylıkla birbirine karışır.

Bu pişirilen natürel renkli elmadır ve elmanın doğal rengini verir. Şayet elmayı elma şekeri gibi kırmızı renkli elde etmek istiyorsanız. Normal pişirmeden evvel 50 gr toz şekeri küçük bir tavaya koyup 1 kahve kaşığı limon suyu ilave ederek orta hararetli bir ateşte devamlı karıştırarak altın sarısı bir renk alana dek kavurun.

Bu hale gelince bir çay bardağı soğuk su koyun ve bir taşım kaynatarak ocaktan alın. Küçük bir şişeye koyun. Bu renklendirici şerbetin artanını daha sonra da kullanabilirsiniz.

İlgilenebileceğiniz tarifler: